Commencement Banner with M

2021 Awards and Honors


Congratulations to the Class of 2021! Listed honors were based on nominations and/or selection by Minnesota Law faculty or staff, 2021 Awards Committee, or 3L class members. Clinic, journal, and moot court award recipients are also listed below.

Student Awards, Honors, and Fellowships

Class of 2021 Excellence in Public Service

  • James Holden
  • Hillary Richard

Class of 2021 Most Outstanding Contribution

  • Shantal M. Pai
  • Navin Ramalingam

William B. Lockhart Award for Excellence in Scholarship, Leadership, and Service

  • Shantal M. Pai

Minnesota Law Equity & Diversity Award

  • Camila Pacheco-Forés
  • Navin Ramalingam

American Law Institute-Continuing Legal Education
2021 Scholarship & Leadership Award

  • Geoffrey Koslig

Steven M. Block Prize

  • Olivia Levinson

Federal Bar Association Foundation’s Judge Edward J. Devitt Award

  • William Wright

University of Minnesota Human Rights Law Award

  • Cooper Christiancy
  • Allison Maybee
    Jessamine De Ocampo
    Seiko Shastri
    Kristin Trapp

Sidney J. Kaplan Legal Scholarship Fund

  • Anna Berglund

Dorothy O. Lareau Award, Best 1L Legal Writing Brief

  • David Assaf
  • Spencer Davis-Vanness
  • Jen L. Davison
  • Allison Maybee
  • Dan Remington
  • Seiko Shastri

Target Corporation Diversity in Law Scholar

  • Nicholas Williams

Ralph M. McCareins Antitrust Prize

  • Samuel Logterman

Minnesota Intellectual Property Law Association (MIPLA) Award

  • Amanda Jackson

Mondale Hall Engagement Award

  • Morgan Michele Jessica Alexander
  • Jenna Hensel
  • Yinru Huang
  • Andrew Juneau
  • Ben Rogers
  • Amanda Tesarek
  • Marisa Victoria Tillman

National Association of Women Lawyers Award

  • Jessica Szuminski

Charles Nauen and Pati Jo Pofahl Environmental and Energy Law Student Award

  • Brent Murcia

University of Minnesota 2021 President’s Student Leadership and Service Award

  • Shantal Pai

Tony Diggs Excellence Award for Excellence in Recreation and Entertainment

  • Theatre of the Relatively Talentless (TORT)

Concentration Honors

Business Law

  • Jennifer Satterfield

Civil Litigation

  • Nathan Webster

Environmental & Energy Law

  • Shantal Pai

Family Law

  • Amanda Tesarek

Human Rights Law

  • Cooper Christiancy

Immigration Law

  • Marisa Victoria Tillman

Intellectual Property and Technology Law

  • Zheng Su

International Law

  • Cooper Christiancy

Scholars & Fellows

Cooper Fellowship

  • Abigail Hanson
  • Madeline Sheehy

Civic Scholars

  • Jen L. Davison
  • Karina I. Estrada
  • James Holden
  • Jessica Szuminski
  • Amanda Tesarek

Gauck Family Fellowship

  • Rachel Wydra

Human Rights Center Fellowship

  • Anna Berglund
  • Cooper Christiancy
  • Joshua Cottle
  • Jen L. Davison
  • Karina I. Estrada
  • Jay Ettinger
  • Elizabeth Frazier
  • Adam I. Green
  • Caleb Harrison
  • Lucy Holland
  • Allison Maybee
  • Aron Mozes
  • Rachel Sansonetti
  • Marisa Victoria Tillman
  • Kristin Trapp

Robina Public Interest Scholars

  • Meghan Bast
  • Katherine D. Bolander
  • Leah DeGrazia
  • Ana Gabriela Delgado Hualde
  • John Goeppinger
  • Abigail Hanson
  • Emily Hauck
  • James Holden
  • Geoffery Koslig
  • Olivia Levinson
  • Brent Murcia
  • Camila Pacheco-Forés
  • Hillary Richard
  • Jamie Elizabeth Schmid
  • Peter Schuetz
  • Seiko Shastri
  • Marisa Victoria Tilman
  • Zoe Zulakis

Robina Public Interest Summer Fellowships

  • Anna Berglund
  • Joshua Cottle
  • Karina I. Estrada
  • Valkyrie Jensen
  • Narianna Kretschmer
  • Elysia Lampert
  • Madison Phillips
  • Ben Rogers
  • Rachel Sansonetti
  • Rachel Doris Wydra

Saeks Fellows - Saeks Public Interest Residency Program

  • Leah DeGrazia
  • Abrianna Dolfi
  • Stephen Earnest
  • Karina I. Estrada
  • Matt Morton
  • Hillary Richard
  • Madeline Sheehy

Saeks Summer Fellowships

  • Joshua Cottle
  • Adam Green
  • Madeline Sheehy

Warren Spannaus Public Interest Fellowship

  • Geoffrey Koslig

Justice John Paul Stevens Fellowship

  • Elizabeth Frazier
  • Stephen Wood

Law Clinic Awards

Clinical Legal Education Association (CLEA) Outstanding Student Award

  • Casey Epstein

Kent Wennerstrom Award

  • Katherine A. Nixon

Journal Awards

Minnesota Journal of Law & Inequality

Outstanding Editor Award

  • Anna Berglund

Spirit of Law & Inequality Journal Award

  • Sam Brower
  • Jen L. Davison
  • Abigail Hanson
  • Abigail K. Rauls
  • Marisa Victoria Tillman

Minnesota Journal of International Law

Outstanding Editor Award

  • Elizabeth Frazier

Minnesota Journal of Law, Science & Technology

Outstanding Editor Award

  • Jennifer Novo

Minnesota Law Review

Volume 35 & 36 Memorial Award: Excellence in Writing

  • Jonathan Baker
  • Abby Oakland
  • Jessica Szuminski

Stinson LLP Writing Award

  • Ryan Fitzgerald
  • Lexi J Pitz
  • Zachary Wright

Moot Court and Competition Team Awards

    Harold Will Cox Award, Best Oralist, Maynard Pirsig Honors Tournament

    • Charles O’Meara

    Clary Cup, Best Oralist

    • Matthew Cavanaugh

    Dorothy O. Lareau Award, Best Brief, Maynard Pirsig Honors Tournament

    • Mitchell Curran Stauch

    Law in Practice Awards (LiPPYs)

    Best Practical Legal Writing

    • Evan Nelson
    • Katherine A. Nixon
    • Camila Pacheco-Forés
    • Nicholas Wolfson

    Best Overall Performance

    • Matthew Cavanaugh
    • Jen L. Davison
    • Joshua Dostal
    • Katherine A. Nixon

    Learn more about the LiPPY Awards.

    2021 Commencement Program Guide

    Printed programs will be available onsite during in-person Commencement activities on May 13-14 and after the virtual ceremony on May 15.